24.aprīlī iniciatīvas „Latvijas skola soma” ietvaros mūsu skolā 10.-12.klašu skolēniem notika pasākums „Sarunas par laikmetīgo mākslu”. Pie mums Dundagas vidusskolā ar izglītojošu lekciju par laikmetīgo mākslu, māksliniekiem un mākslas darbiem viesojās mākslas zinātnieces Auguste Petre un Laura Goba, kuras ir arī projektu vadītājas fondā „MĀKSLAI VAJAG TELPU”. Un šis fonds organizēja šo lekciju.
Fonds „MĀKSLAI VAJAG TELPU” tapis, lai:
Šo fondu ir dibinājuši 11 padomes locekļi – mākslinieki, arhitekti un uzņēmēji: Jānis Zuzāns, Katrīna Neiburga, Aigars Bikše, Jānis Dripe, Džemma Skulme, Andrejs Ēķis, Andis Zusts, Zaiga Gaile, Andis Sīlis, Liene Cakare, Katrīna Leiškalne.
Pirms šīs lekcijas fonds „MĀKSLAI VAJAG TELPU” atsūtīja uz skolu laikmetīgās mākslas mākslinieku sarakstu un uzdevumu, kuru skolēniem jāveic. Šo uzdevumu vizuālās mākslas skolotāja Sandra Braže ar skolēniem veica vizuālās mākslas stundās, jo tēma par laikmetīgo mākslu ir iekļauta arī mācību saturā, ir jāapgūst vizuālās mākslas stundās. Skolēniem bija grupu darbs – no dotā saraksta bija jāizvēlas viens mākslinieks un viens šī mākslinieka darbs, jāiepazīstas ar to, jāveido apraksts, ko grupa pēc tam iesniedza skolotājai, un pēc tam tas tika nosūtīts fondam. Papildinot doto mākslinieku sarakstu, skolotāja piedāvāja skolēnu izvēlei arī laikmetīgās mākslas mākslinieci Līgu Purmali, jo šī izcilā māksliniece ir bijusī dundadzniece, mācījusies Dundagas vidusskolā. Fondā tika sagatavota šo mākslinieku/darbu prezentācija un to piedāvāja skolēniem šajā tikšanās reizē. Skolēnu izvēle (un prezentācija) bija šāda:
Lekcijā bija ne tikai šī prezentācija, bet bija arī plašs ieskats latviešu profesionālās mākslas attīstībā – par mākslas vēsturi, par mākslu un māksliniekiem, sākot no 19.gs. sākuma, 20.gs.otro pusi līdz pat mūsdienām, bija saruna arī par mākslas izstādēm, par „Vilhelma Purvīša balvu”, par mūsdienu mākslinieku iespējām. Skolēni tika iesaistīti gan diskusijās, gan arī uzdevumā par mākslas stilu atpazīšanu.
Tikšanās noslēgumā skola saņēma dāvanā daudz jaunu un vērtīgu, augstas kvalitātes mākslas grāmatu, skolēni varēja uzreiz iepazīties ar šīm grāmatām, kā arī varēs tās izmantot turpmāk izglītošanās procesā. Un pēc šīs tikšanās pirmais uzdevums, kurā šīs grāmatas ļoti noderēs, būs „neklātienes” mākslas izstādes katalogu izveide vizuālās mākslas stundās, skolēniem jāiejūtas izstādes kuratoru lomā (arī par kuratoriem izstāstīja tikšanās laikā) – 11.klašu skolēniem jāveido katalogs par pirmo profesionālo latviešu mākslinieku darbiem, bet 12.klašu skolēniem – par mūsdienu mākslinieku darbiem (atbilstoši mācību saturam).
Skolēniem šī lekcija bija lieliska iespēja pilnveidot savas zināšanas mākslas jomā. Paldies lektorēm! Paldies lekcijas organizatoriem gan fondā „MĀKSLAI VAJAG TELPU”, gan mūsu skolā – Dināram Neifeldam un Sandrai Bražei!