12.maijā Kuldīgas novada Padures pagasta „Struņķukrogā” norisinājās vērienīgs un vērtīgs pasākums – lielākais izglītojošais pasākums meža nozarē „Meža ABC”, kas tika organizēts Latvijas skolēniem, kurā iespējams iepazīt, izzināt, ieraudzīt, saklausīt, izpētīt, sajust, sagaršot un izprast norises mežā.
Šī gada pasākums bija īpašs, jo tas notika jau desmito reizi, un šī gada tēma bija „Mežs veselībai!”. Šogad to apmeklēja vislielākais dalībnieku skaits šī pasākuma vēsturē (ap 7000 izglītojamo jeb 350 klases no visas Latvijas). Arī mūsu skolas četras klases šogad apguva „Meža ABC” – 3.b klase /kl.audz.Anna Līna Neifelde/ un 5.b klase /kl.audz.Sandra Braže/ pašas bija pieteikušas savu dalību tajā, savukārt 4.b klase /kl.audz.Ilva Zēberga/ un 6.a klase /kl.audz.Evita Zoltāne/ pasākuma apmeklējumu bija ieguvušas balvā (SIA „Krauzers” rīkotajā konkursā „Brauc ar SIA „Krauzers” uz „Meža ABC”2023!” ieguva iespēju – apmaksātu braucienu uz šo pasākumu).
Tā kā bija pieteikušies ļoti daudz dalībnieku, tad pasākuma rīkotāji tā norisi bija organizējuši divās daļās – rīta cēlienā un pusdienas laikā. No rīta pasākuma atklāšanā piedalījās un visus klātesošos uzrunāja Latvijas Republikas ekonomikas ministre Ilze Indriksone un Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inese Aštaševska, kā arī projekta “Meža ABC” vadītāja Sigita Vaivade. Tauru skaņām skanot, tika pacelts pasākuma karogs, ar visiem sasveicinājās „Meža ABC” talismans – simbols PŪCE. Un tad visi devās mežā veikt uzdevumus. Katra klase, jau reģistrējoties, bija saņēmusi karti ar 60 stacijām jeb pieturvietām, kurās veikt uzdevumus, no tām obligāti bija jāapmeklē 7 stacijas un jāpaveic tajās konkrētie uzdevumi (5 norādītie + 2 pēc pašu izvēles), kad tie bija paveikti, varēja piedalīties vēl arī citās aktivitātēs – iziet vēl kādas stacijas, atpūsties pie ugunskura, spēlēt spēles, baudīt maltīti, dabu un skaisto, saulaino, silto laiku. Uzdevumi stacijās bija ļoti dažādi un daudzveidīgi – tie bija gan izzinoši un izglītojoši, gan praktiski, gan radoši, bija reāli uzskates līdzekļi un demonstrējumi, skolēni ieguva daudzveidīgu, vērtīgu un interesantu informāciju un prasmes, kas saistītas ar mežu, jo stacijas piedāvāja un vadīja dažādu, ar meža nozari saistītu, vairāk nekā 100 uzņēmumu un organizāciju pārstāvji.
Tā, piemēram, 4.b un 6.a klase ļoti raiti apmeklēja visas septiņas pieturas un visu labi paveica – vienā stacijā uzzināja daudz interesantu faktu par meža iemītnieku redzi, un šīs zināšanas tika sasaistītas ar cilvēka redzi un tās saudzēšanu, kādā citā stacijā skolēniem bija iespēja mācīties būt klusiem mežā – divās minūtēs, ko pavadīja klusējot, saklausīt un pēc tam raksturot tās skaņas, ko saklausīja šajās divās minūtēs. Stacijā „Priede” skolēni uzzināja daudz par priedēm – to zariem, skujām, veidiem, pumpuriem, kokmateriāliem, varēja pagaršot priežu čiekuru sīrupu, skolēniem bija iespēja ar īpašu urbšanas metodi pārliecināties – noteikt priedes vecumu, kā arī varēja spēlēt spēles ar čiekuriem un koka materiāliem. Vēl citā stacijā vispirms bija iespēja iepazīties ar lielās meža tehnikas darbību simulatorā, bet pēc tam paraugdemonstrējumos vērot šīs tehnikas darbību realitātē – kā tiek nozāģēti koki, tie sazāģēti un savākti. Skolēni iepazina dažādas meža darbinieku darba palīgierīces un instrumentus, un to pielietojuma iespējas, kā arī iepazina gan kritalas, gan sūnu un čiekuru veidus, lika puzles un spēlēja spēles.
3.b klase savas zināšanas un prasmes pārbaudīja un papildināja visās 7 stacijās. Iesākumā devās noskaidrot, cik zinoši sēņotāji viņi ir (stacijā „Sēņojam!”). Pēc tam stacijā „Skaties dabā!” pārbaudīja, cik labi prot ieskatīties dabā, guva zināšanas pieturvietās „Meža inventarizācija” un „Sēklas un stādi, meža selekcija”. Pēc tik plašas informācijas ieguves 3.b klases atpūtu izbaudīja stacijā „Klusums mežā”, kur ieklausījās dabā un klausījās putnu dziesmās. Savukārt pieturvietā „Izdzīvošana mežā!” pārliecinājās, ka zina 15 lietas, kuras nepieciešamas, lai 3 dienas izdzīvotu mežā. Un kā noslēdzošā stacija bija „Meža ugunsdzēsēji”, kur guva veldzi – varēja atvēsināties. 3.b klases skolēni un audzinātāja saka lielu paldies vecākiem, kas izbrīvēja laiku, lai kopā ar skolēniem dotos izzinošajā piedzīvojumā un atbalstītu gan ar klātbūtni, gan transportu!
5.b klase arī apmeklējas visas 7 stacijas un pildīja visdažādākos uzdevumus – mācījās sniegt pirmo medicīnisko palīdzību, meža biržā nosolīt meža cirsmu, pēc nelielām koka pagalītēm atpazīt kokus un vēl citas meža gudrības. Tomēr vislielāko prieku sagādāja darbošanās ar meža ugunsdzēsēju automašīnas šļūteni – mācījās ar to darboties un ne tikai to pareizi pievienot, bet arī zem lielās ūdens strūklas šļakatām atvēsinājās no karstuma. Pasākuma noslēgumā pusdienoja pie ugunskura, cepot desiņas un apēdot arī pa kādam saldējumam. Klase priecājās par jauniegūtajām zināšanām un guva atziņu, ka uz daudzajiem uzdotajiem jautājumiem varēja sniegt pareizās atbildes, tādējādi saņemot uzslavas par savu erudīciju. Prieks, ka klasei pasākumā kuplā skaitā pievienojās arī vecāki, kas sniedza atbalstu visas dienas garumā, un liels viņiem paldies par to!
Paldies pasākuma organizatoriem – biedrībai „Meža konsultants” un viņu sadarbības partneriem, paldies visiem staciju vadītājiem un viņu palīgiem, paldies visiem, kas iesaistīti šī pasākuma norisē! Paldies par iespēju vēl labāk iepazīt mežu, paldies par gūtajām zināšanām un prasmēm!
Plašāks ieskats pasākumā atrodams FOTO GALERIJĀ!